Що за автомобил са колите на газ течна фаза?

16 Август 2022
Що за автомобил са колите на газ течна фаза?

В тази статия искаме да ви запознаем с някой въпроси, възникващи в 90% от нашите клиенти относно предлаганите от нас автомобили на газ-течна фаза. Ще ви разкажем, какво е специалното в автомобилите директно на газ-течна фаза, каква е разликата между серийно проектирана и допълнително конвертирана такава система, какви пробелми и митове има пре експлоатацията на автомобили на газ-течна фаза.

Какво представляват нашите автомобили
Hyundai е единственият производител на двигатели на газ – течна фаза. Още през 2009 година Hyundai пускат на пазара в Южно Корея първите модели Kia и Hyundai само на газ течна фаза. Какво всъщност е това? Много хора неправилно си мислят, че щом е газ-течна фаза, това трябва да е нещо много специално, или метан или.. Газта течна фаза е всъщност обикновената газ достъпна навсякъде по бензиностанциите. Както сме учили в училище, газта за да се транспортира по-лесно и да заема по-малък обем, се втечнява на ниска температура. Т.е. не говорим за газ, а говорим за течност. Така се постига по-високо съхранение на пропан-бутана. Hyundai разработиха система, в която течността от бутилката се впръсква директно в двигателя, като течност – без да преминава през изпарител за да стане отново в газ, както е в допълнително монтираните газови уредби. Така инженерите от Корея постигат икономия на гориво от над 15%, като в същото  време подобряват и производителността на двигателя. Така 2.0 литровият двигател на Hyundai Sonata LPi достига мощност от 150 к.с. и среден разход на гориво, малко под  10 л./100 км. Двигателят е разновидност на Nu бензиновите двигатели на марката, внедрявани в повечето модели на концерна. Сменени са инжекционите и е разработена специална система за нагнетяване на течната газ. Двигателя е атмосферен, с верига, което е предпоставка за неговата лесна и безаварийна поддръжка.
Система за газ-течна фаза


Защо е най-добрият двигател в момента на пазара?
Коли-газ течна фаза икономичност

Според цените на пропан-бутана по нашите бензиностанции  в момента е с цени от  1.20 - 1.30 лв. за литър. Бензинът  се движи между 3.20-3.40 лв. за литър (https://bg.fuelo.net/). Много хора, ще ни кажат, че заради войната в Украйна цената на бензина е така висока, но никой не коментира търсенето. Ако се погледне статистиката, бензина и дизеловото гориво регистрират всеки месец увеличение в потреблението от около 20-30% на месечна база, спрямо предишни години (дори и преди ковид). Това означава, че няма търговец, който доброволно да намали цената на предлаганият продукт, когато търсенето е засилено. В същото време пропан-бутана се търси в рамките на нормалното потребление и дори за някой месеци по-ниско потребление. Защо е така? При допълнително монтираните газови уредби се забелязва загуба на мощност в рамките на 10-15%. Наблюдава се и увеличаване на разхода. Това заедно с бързата амортизация на двигателя, не пригоден за движение на газ, довежда, че много хора дори с газова уредба предпочитат да зареждат бензин или да карат и на двата вида гориво.
Също заради войната, много хора се страхуват, че цената на газа ще се увеличи. Всеки ден от телевизията ни заливат с новини, какво е цената и с колко се качва. Но трябва да се прави разлика между природния газ и пропан-бутана. Първият се изпомпва от земята директно, като газ. Вторият се дестилира при направата на бензин и дизел от суров петрол. Така пропан-бутана става излишна суровина, като на места той дори директно се изгаря. При увеличено потребление на бензин и дизел, рафинериите произвеждат и все повече пропан-бутан, който няма какво да правят. За това и цената му е толкова ниска. И ще остане такава в следващите години.

Серийно произведен автомобил на газ или допълнително инсталиран
Коли-газ течна фаза

Проблемът с допълнително инсталираните газови уредби, не е толкова в инжекторите, а в различните температури на работа на двигателите с различните видове гориво. Бензинът, като по-калоричен в работен цикъл работи на по-високи температури. Газът, като по-нискокалорично гориво, работи съответно на по-ниски температури. Това променя тотално поведението на двигателя – какво количество трябва да влезне в двигателя, колко да се охлажда, в двигатели с променливо газоразпределение, какво количество въздух или гориво да се впръска в цилиндрите... Всичко това довежда до по-бърза амортизация на двигателя. Проблем също са и изпарителите – в системите с допълнително монтирана газова уредба е необходимо газът да влезне, като газ в двигателя. За това се слага изпарител, в който течността се превръща отново в газ. Заради некачествено гориво обаче, тази част доста често дефектира и е необходимо честа подмяна. При системите серийно проектирани за движение с такова гориво всички тези проблеми отпадат. Няма изпарител, двигателя и компютъра са проектирани за този вид гориво и те работят нормално през цялото време. Без загуба на мощност, без увеличаване на разхода.

А как пали през зимата?
Ще се върна малко по-напред в статията и ще припомня, че газа се втечнява при ниска температура и то – 75 градуса. За това -10 -15 градуса не могат по никакъв начин да затруднят паленето на двигател на газ – течна фаза. Проблема с паленето през зимата на автомобили на газ идва от неприятната слава на конвертиран такъв двигател, където заради по-ниско калоричното гориво, двигателя не може да достигне работна температура достатъчно бързо и трябва да се пали на бензин.


Надяваме се с тази статия да сте си отговорили различни въпроси за автомобилите на газ-течна фаза и да нямате съмнение за техните добрите качества на предлаганите от нас автомобили от марките Hyundai и Kia на газ-течна фаза. Още повече, че нашите автомобили са проверени предварително по над 150 пункта за качество още в Корея, за което ще говорим някой друг път. Така ние сме сигурни в даваната от нас гаранция от 1 или 2 години. Също така може да разчитате на нас и за резервни части и консумативи – изградихме склад с над 2500 налични позиции авточасти и консумативи за предлаганите от нас автомобили.
 

Всички новини